Wózki inwalidzkie w Gdańsku a refundacja NFZ

Dla osób mających poważne problemy z poruszaniem się, wygodny i nowoczesny wózek inwalidzki to furtka do świata. To właśnie wózki inwalidzkie pozwalają na większą samodzielność tak wielu niepełnosprawnym osobom, dla których codzienne życie staje się prostsze, a świat bardziej przystępny.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że tak jak leki, zakup sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacyjnego jest w Polsce refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym celu wystarczy udać się do odpowiedniego sklepu medycznego, koniecznie z wykwalifikowanym personelem, który podpowie, co trzeba zrobić, by refundację uzyskać.

Dla kogo wózek z refundacją NFZ

Czy każdy może zakupić wózek inwalidzki z refundacją NFZ? Jakie dokumenty będą wymagane przez sklep medyczny, aby klient mógł zakupić wózek taniej?  O tym, komu przysługuje możliwość zakupu wózka z refundacją z NFZ decydują ściśle określone przepisy, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać. Wynika z nich, że nie każdy może na przykład ubiegać się o refundację do zakupu wózka elektrycznego, która zawsze jest najwyższa właśnie w przypadku tego sprzętu medycznego. Uprawnieni do jego zakupu są dorośli oraz dzieci od 2 do 18 roku życia, którzy mają między innymi porażenia lub niedowłady trzy- lub czterokończynowe. A zatem te najbardziej nowoczesne wózki inwalidzkie, nazywane wózkami specjalnymi, w przypadku zakupu których można ubiegać się o największą refundację, są z nią dostępne tylko dla określonych grup osób.

Sklep ortopedyczny – refundacja wózków z NFZ

Ile mogą wynosić dopłaty do zakupu wózka inwalidzkiego? W przypadku tych najbardziej nowoczesnych modeli, które mają funkcję na przykład stabilizacji pleców i głowy albo funkcję pionizacji, limit dofinansowania z NFZ wynosi 3 tys. złotych. Oznacza to, że właśnie o tyle zostanie obniżona cena wózka dla osób, które spełniają kryteria ubiegania się o dofinansowanie. W przypadku innych modeli wózków, taka dopłata może wynosić na przykład 1,7 tys. złotych ( wózek inwalidzki wykonany z metali lekkich) albo 600 złotych w przypadku wózków inwalidzkich ręcznych. Poza tym ściśle określone są również limity kwot, o jakie można ubiegać się celem naprawy czy serwisowania wózków. O nowy wózek inwalidzki może ubiegać się dorosła osoba niepełnosprawna wtedy, gdy dotychczasowy wózek nie może być już dobrze przystosowany do stanu fizycznego: wyczerpały się możliwości regulowania wózka i jedynym sposobem jest jego wymiana. Podobnie sprawa się ma w przypadku wózków dla dzieci. Jeżeli ze względu na rozwój i wzrost dziecka albo zmiany związane z jego sytuację zdrowotną wózek nie może być odpowiednio wyregulowany aby był bezpieczny i wygodny w użyciu, rodzice mogą ubiegać się o szybszą refundację zakupu nowego wózka inwalidzkiego.

Jak widać, kwestia refundacji wózków inwalidzkich przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest taka prosta. Dlatego też warto poradzić się kogoś, kto ma już obycie w tym zakresie, na przykład pracownika sklepu medycznego CONMED.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz poprzedni artykuł – Jak wybrać sprzęt rehabilitacyjny dla seniora i dobry sklep rehabilitacyjny?