Wózek inwalidzki – jak wybrać odpowiedni model?

Wózki inwalidzkie mogą służyć nie tylko osobom, które trwale nie mogą chodzić. Czasami stopień niepełnosprawności pozwala przemieszczać się na krótkich dystansach, ale uniemożliwia poruszanie się na dalsze odległości. Dlatego też przy wyborze wózka inwalidzkiego trzeba zwracać uwagę na wiele różnych czynników.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt medyczny taki jak wózek inwalidzki z pewnością należy skonsultować to z odpowiednią osobą, taką jak ortopeda czy fizjoterapeuta. Sklepy rehabilitacyjne i ortopedyczne oferują dziś bardzo szeroki wybór sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który można dopasować do konkretnej osoby. Zwraca się przy tym uwagę na typ schorzenia, stopień niepełnosprawności oraz budowę ciała.

Jakie rodzaje wózków inwalidzkich są dostępne na rynku?

Pierwszy i główny podział wózków inwalidzkich, jakie oferują sklepy ortopedyczne to metody poruszania – wózki dzielą się na manualne, czyli ręczne, oraz elektryczne. Wózek z napędem elektrycznym będzie idealnym wyborem dla osób, które nie są w stanie wkładać dużego wysiłku w poruszanie wózka rękami, jest on także dużo prostszy i wygodniejszy w obsłudze. Jeśli chodzi o wózek manualny, będzie on dobrym wyborem dla osób ze sprawną górną częścią ciała, a dodatkowo – jest opcją zdecydowanie tańszą.

Wózki inwalidzkie można także podzielić pod względem tego, gdzie i w jaki sposób osoba niepełnosprawna będzie go używać. Wózki pokojowe służą do poruszania się w pomieszczeniach, ale nie wyklucza to wyjazdu na zewnątrz. Ten sprzęt medyczny może posiadać takie udogodnienia, jak odchylenia oparcia aż do stworzenia możliwości leżakowania, czy też fotel dla osób z porażeniami, po amputacjach czy z niedowładami. Wózki terenowe z kolei dostosowane są do podróży na dalszych, zewnętrznych trasach.

W ofertach sklepów ortopedycznych dostępne są także wózki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, które chcą uprawiać aktywność fizyczną – przecież niepełnosprawność nie wyklucza możliwości uprawiania sportu, potrzebny jest jedynie odpowiedni sprzęt. Sportowe wózki inwalidzkie są lżejsze od ich zwykłych odpowiedników, posiadają także dodatkowe kółka, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo podczas aktywnego poruszania się.

Aby wybrać odpowiedni wózek inwalidzki, zawsze najlepiej jest wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Najkorzystniej udać się w tym celu do specjalistycznego sklepu medycznego zatrudniającego na przykład fizjoterapeutę. Wówczas istnieje większa gwarancja, że nasz wybór będzie służył nam przez długie lata.