Jak radzić sobie z bezdechem sennym? Aparat CPAP Philips

Coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami snu. Są one wyjątkowo uciążliwe, bo mimo że dzieją się w nocy to równocześnie całkowicie dezorganizują życie w ciągu dnia. Bezdech senny i chrapanie nie wpływa tylko na osobę, która na niego cierpi. Obniża też komfort życia wszystkich osób mieszkających w tym samym domu. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Objawy bezdechu sennego

We współpracy z © Philips Polska Sp. z o.o.

Podstawową dolegliwością związaną z bezdechem jest chrapanie. Jest ono nieregularne i wiąże się z czasowymi przerwami w oddychaniu.

Wentylacja płuc jest zatrzymywana nawet kilka razy w ciągu jednej godziny snu.

Jak łatwo się domyślić takie anomalie mogą źle wypływać na działanie całego organizmu.

Bardzo często bezdech kończy się gwałtownym wybudzeniem i poczuciem zaniepokojenia i dezorientacji. Niedobory snu mogą objawiać się problemami z koncentracją, rozdrażnieniem, a u mężczyzn także obniżoną potencją.

Leczenie bezdechu sennego

Podstawową metodą zalecaną w leczeniu bezdechu są zmiany w stylu życia - zaleca się redukcję masy ciała, rzucenie palenia i unikanie alkoholu. Wiele osób wierzy, że wystarczy prowadzić zdrowy tryb życia, aby pozbyć się problemu z chrapaniem. Nie jest to jednak do końca prawda. Przede wszystkim należy udać się do lekarza, by ten podał dokładną diagnozę. Lekarz przedstawia ją na podstawie całkowicie bezbolesnego badania polisomnograficznego lub poligraficznego. Odbywają się one w pracowni badań snu lub w domu pacjenta – w zależności od stanu zdrowia i preferencji. Leczenie bezdechu sennego jest dzisiaj możliwe z najnowszym i innowacyjnym urządzeniem takim jak nowoczesne aparaty CPAP.

Jak działa aparat CPAP?

Dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń CPAP do leczenia bezdechu sennego i zapewniania komfortu nocnego wypoczynku. Niektórzy pacjenci tolerują podczas snu ciągły przepływ powietrza pod stałym, niskim ciśnieniem, podczas gdy inni wymagają zmian ciśnienia.

Dostępne w sklepie aparaty stałociśnieniowe PHILIPS to Dream Station Pro oraz Remstar Pro. Dysponują one trybem półautomatycznym, dzięki któremu zapisane ciśnienie ulega dostosowaniu po 30h terapeutycznych, zapewniając najwyższy komfort terapii w efektywnej ekonomicznie formie.

We współpracy z © Philips Polska Sp. z o.o.

Aparat zapewniający najwyższy komfort terapii to Dream Station Auto. Dzięki trybowi automatycznemu aparat całą noc dostosowuje ciśnienie tak, aby pacjent miał optymalną terapię bezdechu sennego.

Aparaty CPAP wyróżniamy także ze względu na rodzaj maski. Dostępne są:

  • Maski nosowe i donosowe Dreamwear takie jak PICO, WISP, True Blue, Comfort Gel Blue oraz Easy Life. Maski dają Pacjentom więcej komfortu, specjalna uprząż umożliwia spokojny sen we wszystkich pozycjach. Zapewnia minimalny kontakt, przez co zapobiega powstawaniu odgnieceń na twarzy
  • Maski ustno-nosowe Amara View to pierwsza maska ustno-nosowa minimalnego kontaktu wyprodukowana przez markę Philips. Wyróżnia się łatwe zakładanie maski dzięki magnesom mocującym uprząż, dodatkowo miękki silikon zapewnia swobodę użytkowania.
  • Maski specjalne zapewniające minimalny kontakt z twarzą i brak uczucia klaustrofobii. Wyróżnia ją lekkość i prostota w dopasowaniu, jest dostępna z uprzężą materiałową, a także istnieje możliwość doboru uprzęży żelowej.

Maski dostępne są w różnych rozmiarach S, L, M.

Leczenie bezdechu u kierowców zawodowych

Leczenie bezdechu to także konieczność u kierowców zawodowych. Lekarze badający kierowców mają obowiązek weryfikowania stanu zdrowia. W przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości, lekarz odsyła Pacjenta na dodatkowe badania. Gdy te potwierdzą diagnozę, lekarz nie ma prawa wystawić pozytywnego orzeczenia. Istotna jest szybka reakcja Pacjenta i skuteczne leczenie z pomocą aparatu CPAP. Aparat CPAP to najskuteczniejsza metoda leczenia bezdechu sennego. Aparat poprawia jakość snu. Chory nie budzi się w nocy, a co za tym idzie lepiej się wysypia. Nie odczuwa też konsekwencji braku snu w ciągu dnia.

We współpracy z © Philips Polska Sp. z o.o.

Aparat do wypożyczenia - miareczkowanie

W przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje u Ciebie bezdech senny, w dalszej kolejności przeprowadzi próbę leczenia na podstawie której dopasuje odpowiednie ciśnienie terapeutyczne w aparcie CPAP. Tak zwane „miareczkowanie”, to procedura, która dopasowuje ciśnienie terapeutyczne do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Miareczkowanie może odbyć się zarówno w placówce służby zdrowia, jak i w domu, na wypożyczonym aparacie CPAP. Taką możliwość oferujemy w sklepie Conmed przy ul. Jagiellońskiej. Aparat CPAP marki Philips udostępniamy do testów przez okres trzy dni. To świetne rozwiązanie, które zapewnia klientowi komfort i swobodę.

Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia

Jeżeli jesteś ubezpieczony w Zakładzie Ubezpieczeń Zdrowotnych, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego, który jest niezbędny dla Twojej terapii. Aparaty CPAP podlegają refundacji NFZ. Rozporządzenie Ministra Zdrowia informuje nas, że kwota refundacji sprzętu dla osób dorosłych wynosi 1890 zł, z kolei dla dzieci i osób niepełnoletnich – poniżej 18 roku życia 2100 zł. Jeśli wybrany aparat jest droższy i przekracza wysokość limitu, wystarczy pokryć różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. W przypadku podstawowych modeli aparatów CPAP jest to wydatek od ok. 210 zł.

Przeczytaj nasz poprzedni artykuł: Pieluchomajtki dla dorosłych w Gdańsku – gdzie kupić?